Když skončila loňská konference G7 v Kanadě, na které se ostatní státníci snažili přesvědčit Donalda Trumpa o nutnosti politiky čelící změně klimatu, Trump se postavil, sáhl do kapsy, vytáhl dva bonbony a hodil je před Angelu Merkelovou. „Tady máš, Angelo,“ poznamenal. „Abys neříkala, že jsem ti nic nedal.“ Prezident Macron v obsáhlém rozhovoru pro týdeník The Economist nyní prohlásil, že NATO je po mozkové smrti a Evropa musí dělat víc pro svoji obranu, protože už se nemůže spoléhat na Spojené státy. Koneckonců před časem se i kancléřka Merkelová zmínila o tom, že doba, kdy bylo možné se bezvýhradně spolehnout na Spojené státy, už je minulostí.
V prosinci 2018 měl v předvečer Konference o posílení transatlantické spolupráce americký ministr zahraničí Pompeo důležitou řeč, ve které vyzval k vybudování nového světového liberálního řádu národních států, který od nynějška až na věky povedou USA. Co to znamená? Že v tomto řádu není místo ani pro Evropskou unii, ani pro OSN.
Není to tak dlouho, co místopředseda Spolkového sněmu a místopředseda FDP Wolfgang Kubicki prohlásil, že by americký velvyslanec v Německu Richard Grenell měl být vyhoštěn, protože pokud se někdo chová jako zástupce okupační mocnosti, mělo by se mu to dát najevo.
Co říct k interview francouzského prezidenta? Že z vývoje v posledním roce udělal adekvátní závěr. Stěží lze založit bezpečnost Evropy na někom, kdo se spojenci jedná jako s vazaly a svoje kroky s nimi nekonzultuje.
ČT nám v neděli v poledne nabídla jiný obrázek. Věra Jourová a Petr Pavel mají zato, že tím, kdo má zájem na vyvolání rozkolu uvnitř Evropské unie, není americký prezident Trump, ale ruský prezident Putin.
Naštěstí prof. Přibáň měl diferencovanější postoj, i když ani on nebral dostatečně vážně divergenci amerických a evropských zájmů. Ale jeho upozornění, že bezpečnost Pobaltí má umět zaručit Evropa i bez USA, je důležitým příspěvkem do diskuse.